Elektronikai műhely kialakítása nem egyszerű feladat. Legelsőként a hely választás jöjjön a hobbizugunknak. Sajnos biztosíthatlak nem egyszerű a feladat mert sok sok szempontot kell figyelembe venni. Legtöbb idő a "pákázásra" télen van. Tehát első szempont a fűthetőség, a józan gondolkozáshoz kellemes hőmérséglet kell. Hobbink során sokszor dolgozunk a veszélyes hálózati feszültséggel vagy a felett. Fontos ezért a jó megvilágítás is. A legjobb erre amit eddig láttam nagyítós állványos lámpa. Több fényforrás alkalmazása szükséges, kényelmes szék és jól elosztott műhelyasztal.
Műhelyasztal:
A hobbista első és legfontosabb "fegyvere". A jó műhelyasztal kialakítása nehéz feladat. Egy általános jól használható kialakítás:
-Bal oldalt egy kis satu, egy forrasztóállomás, egy asztalhoz fogatott külön lap csavarhúzóknak és fogóknak, esetlegesen mindezt ha engedi a hely lépcsőzetes kialakításban ügyelve hogy a szerszámokat kényelmesen érjük el.
-A műszerek elhelyezése is nagyon fomntos mozzanat, ezért érdemes egy kiszuperált főnöki bőrfotelt (számítógépszék) használni. Az asztal méretébe mindig számoljuk bele a műszerfaunk legnagyobb műszerének méretét! A legfontosabb műszerek amit használunk (általában 2. elrendezés előtt derül ki) közelben legyenek, kényelmesen elérjük azokat.
-A legfontosabb a műhelyasztal környékén az elektromos hálózat, legyen ÉV relénk- és működjön is megfelelően, legyen egy leválasztótrafónk, külön a szkópunknak is, oszcilloszkópnál a földet nem kötjük be és úgy használjuk hogy semmihez sem érjen hozzá a burkolat ami általában fém!!! Mindig legyen egy jól látható helyen egy főkapcsoló, legyen egy mellékkapcsoló a műhelyasztalnál ami az esetleges régebbi hátulkapcsolós műszerek ajzatait kapcsolja.
-Legyen egy külön visszajelzős kétáramkörös kapcsolóval kapcsolható hálózati aljzatunk. Ha szerelünk feszültség alatt akkor ne kelljen ki-be huzgálni állandóan. Jó a biztnonság tehát ez a biztnonság rovására megy, ha nem bízol magadban ilyet ne csinálj, elég egyszer figyelmetlennek lenni.
Szortimerek, tárolók:
Az elektronikai hobbi évei során millió alkatrész gyűlik. Ha ezeket nem rendszerezzük hamar káosz lesz a műhelyben. Fontos dolognak tartom ezek jól elszeparált tárolását. Nem muszály költségekbe merülni a tárolóknál, csak a képzelet szab határt mit fel nem lehet használni. Kis alkatrészeknek használható például a lapkásdoboz. Ezt esztergályos marós ismerősünkkel hozathatunk, kukába végezné, ingyen van. A már nem smd alkatrészeinket tehetjük tic tac dobozba. Nagyon jó, ellenállás sor van nekem tic tac dobozokból. A bontott alkatrészeimet gyerekektől kapott /elkobzott/ kinder dobozkákba tettem. Az óriás tic tac doboz is jó dolog, de ebből még nekem nincs. Tic tac dobozt kérhetünk gyerekektől, cukorbetegektől. Ha van a környékünkön kisbabás család kérhetünk bébi ételes üvegeket. Jó nagyon mert átlátszó. Ha szereted az erőspistát az is megfelel, de van édes anna is. Uncle bens üvegbe is ezer alkatrész fér. Az uborkásüvegről már ne is beszéljünk. Persze mindenesetre úgy kell válogatni az alkatrészeket hogy egy egy dobozba csak egy típus legyen. Például 2n3055 érdemes uborkás üvegbe tenni, ebből úgy is sok kell. De már bc182 nem érdemes max tic tac dobozba, igaz ebből is sok kell de nagyon pici alkatrész. Itt a fantáziát kell használni, nem jó a karton és papírvékony műanyag doboz.